Ako si vybrať kryštál

AKO SI VYBRAŤ KRYŠTÁL Existuje niekoľko spôsobov výberu kameňa pre nás, či pre blízku osobu, ktorej ho chceme darovať. Intuitívne Pri ich výbere je najlepšie nechať sa viesť vlastnou intuíciou, zahľadieť sa na kamene a tak …

AKO SI VYBRAŤ KRYŠTÁL

Existuje niekoľko spôsobov výberu kameňa pre nás, či pre blízku osobu, ktorej ho chceme darovať.

Intuitívne

Pri ich výbere je najlepšie nechať sa viesť vlastnou intuíciou, zahľadieť sa na kamene a tak im umožniť reagovať na naše myšlienky a pocity. Kameň, ktorého liečivé účinky potrebujeme, si pritiahne našu pozornosť. Rovnakým spôsobom môžeme postupovať pri výbere kameňa pre človeka, ktorému ho chceme darovať. Predstavme si blízku osobu, jej vlastnosti, či spôsob života a nechajme sa viesť intuíciou. Vibrácia kameňa, ktorú vnímame najsilnejšie, je tá správna pre daného človeka.

Podľa znamenia zverokruhu

Baran: 21.3. – 20.4.

hematit, jaspis, diamant, rubín, karneol

Býk: 21.4. – 20.5.

Zafír, tyrkys, smaragd, lapis lazuli, karneol, achát

Blíženci: 21.5. – 21.6.

Achát, perla, mesačný kameň, alexandrit, citrín, tigrie oko

Rak: 22.6. – 22.7.

Smaragd, mesačný kameň, olivín, rubín, avanturín

Lev: 23.7. – 23.8.

Achát, diamant, sardónyx, olivín, krištáľ

Panna: 24.8. – 23.9.

Nefrit, zafír, karneol, jaspis

Váhy: 24.9. – 23.10.

Opál, lapis lazuli, turmalín, smaragd, avanturín, nefrit, magnezit

Škorpión: 24.10. – 22.11.

Beryl, akvamarín, topás, citrín, granát, hematit

Strelec: 23.11. – 21.12.

Topás, hyjacint, peridot, tyrkys, zirkón, sodalit

Kozorožec: 22.12. – 20.1.

Granát, rubín, malachit, čierny ónyx, čierny jantár, ruženín

Vodnár: 21.1. – 20.2.

Ametyst, granát, malachyt, tyrkys, zirkón, jaspis

Ryby: 21.2. – 20.3.

Akvamarín, hematit, ametyst

Na základe farby

Červená: rubín, granát, červený jaspis

Červené kamene predstavujú vášeň a energiu, životnú silu a pohyb. Motivujú nás do aktivít, na ktoré nám chýba odhodlanie. Je to farba krvi, preto je výborným stimulátorom každej stránky našej bytosti. Červené kamene sa používajú pri vyčerpanosti a depresii. Červená je farba koreňovej čakry.

Oranžová: karneol, oranžový zafír, oranžový jaspis

Oranžové kamene predstavujú radosť, dôverné vzťahy, vytrvalosť a spokojnosť. Je to farba kontrolovanej vášne, čo svedčí o tom, že budhistickí mnísi nosia rúcha tejto farby. Oranžová farba posilňuje osobnosť, ale nie natoľko, že by nám priniesla nepokoj ako červená farba. Pôsobí dobre pri zažívacích ťažkostiach. Práve oranžová je farba sakrálnej čakry.

Žltá: citrín, topás, beryl, žltý jaspis, jantár

Žltá je farba slnka, preto ju charakterizuje svetlo, teplo, radosť zo života. Tieto kamene sa používajú, keď pociťujeme strach, sklamanie, alebo samotu. Tieto kamene potlačujú nerozhodnosť a nabádajú k aktivite, či už mentálnej, alebo pohybovej. Žltá farba má pozitívny vplyv nielen na pohybové ústrojenstvo a zažívacie orgány, ale aj pri nesprávnej funkcii ľadvín a močového mechúra. Žltá je farbou pupočnej čakry (solárneho plexu).

Zelená: smaragd, peridot (olivín), aventurín, chryzokol, prehnit, malachit

Kamene zelenej farby, farby prírody, sa vzťahujú na regeneráciu, pokoj, harmóniu, ale aj na dosahovanie výsledkov. Nesú v sebe odhodlanie, vytrvalosť energiu potrebnú na vykonanie náročnej úlohy. Vnášajú kľud a pokoj tomu, kto ho potrebuje. Sú výbornými pomocníkmi pri nepokoji, nespavosti, srdcových, i nervových problémoch. Zelenej farby je srdcová čakra.

Ružová: ruženín, kunzit

Ružové kamene sú predstaviteľmi lásky. Ružová, je farba srdcovej čakry, preto sa používa na liečenie srdcových chorôb, hnevu a prípadného podráždenia. Pretože začať by sme mali od seba, je to kameň sebalásky, ktorý nás zbavuje prílišnej prísnosti a  posudzovania našej osoby. Vnáša nehu, citlivosť a krásu do života. Nielen zelená farba, ale aj ružová predstavuje srdcovú čakru.

Modrá: lapis lazuli, sodalit, turmalín, zafír, modrý topás

Modré kamene symbolizujú vnímavosť, schopnosť vizualizácie a intuíciu. Modrá je aj farbou kľudu, dôvery, koncentrácie, hlbokého poznania a vyrovnanosti. Modré kamene podporujú schopnosť predvídať. Pomáhajú znížiť bolesť a horúčky. Zabraňujú infekciám a zápalom. Veľmi pozitívne pôsobia na štítnu žľazu a oči. Svetlo modrá prezentuje hrdelnú čakru, tmavo modrá čelovú čakru (tretie oko).

Fialová: ametyst, fluorit

Fialová je farbou transformácie, poznania, vyššieho vedomia, myslenia a zdržanlivosti. Liečivé fialové kamene výborne pôsobia pri nervových problémoch, bolesti hlavy a migréne, ako aj pri nespavosti. Fialová je farbou korunnej čakry.

Číra: krištáľ

Číre, bezfarebné kamene predstavujú čistotu a jasnosť v myslení, cítení. Čisté krištále nás vyživujú, nabíjajú telo energiou, posilňujú naše presvedčenia, sú univerzálne, teda predstavujú akéhosi „náhradníka“ všetkých kameňov. Krištáľ čistí a chráni auru. Výborne nám poslúži na zmiernenie negatívneho žiarenia, preto je dobré umiestniť ho v blízkosti počítača. Neutralizuje geopatogénne zóny.

Strieborná (šedá):hematit

Ak sa nám zdajú strieborné kamene pasívne, neutrálne, nie je tomu celkom tak. Práve naopak, predstavujú veľký  potenciál, ktorý pri správnom používaní poskytuje svojmu nositeľovi veľkú silu v pokroku.

Hnedá: záhneda, achát, hnedý jaspis, tigrie oko

Hnedé kamene predstavujú energiu zeme, pevnosti, pocitu, že máme život vo svojich rukách. Tieto kamene uzemňujú, prinášajú kľud a pocit bezpečia.

Čierna: ónyx, obsidián

Čiernu farbu uprednostňujú ľudia, ktorí často vzdorujú a odmietajú väčšinový názor. Radi idú vlastnou cestou, pričom často analyzujú, čo sa deje svoje vnútorné pochody. Čierna, ako jediná farba odráža energie, pričom nedovolí ich pôsobenia na nositeľa. Neprepúšťa negativitu okolia, ale ani nedovolí prijímať pozitívne vibrácie.

Ako nosiť kryštály

·         v tesnej blízkosti (vo vrecku, ako kľúčenku, náramok..)

·         položíme ho na pracovný stôl, nočný stolík, PC…

·         miesto pod vankúšom pre pokojný spánok, alebo pre navodenie snov

Kameň, ktorý je našou súčasťou, by nemal prísť do kontaktu s inými osobami. Nevkladajme ho do rúk iným ľuďom, lebo sa oslabí jedinečné energetické pôsobenie medzi nami a „naším“ kameňom. Ak sa tak stane, je dobré dať kameň vybiť a následne nabiť.

Ako sa starať o kamene?

Keď máme nový kamienok doma, je dôležité:

·         Očistiť ho, vybiť.

Podržaním pod tečúcou vlažnou vodou niekoľko minút, alebo ho položíme do nádobky s viacerými hematitovými kamienkami a necháme ho tam cez pol hodinu. O hematit sa nemusíme báť, je to kameň, ktorý má samočistiace schopnosti. Dobrý spôsob vybitia je taký, pri ktorom ponoríme kamene do morskej soli na 24 hodín tak, aby boli celé v soli.

·         Nabiť ho.

Najlepší spôsob nabíjania kameňov je počas splnu, kedy sú sily Mesiaca najsilnejšie. Položíme ho na parapetnú dosku a ráno ho odtiaľ zoberieme. Mesačné svetlo je pre kamene omnoho prijateľnejšie ako denné svetlo, pri ktorom môžu niektoré kamene trvalo zmeniť farbu, t. j, vyblednúť.

Výborný spôsob vybitia a následného nabitia kameňa je nechať ho na daždi počas búrky. Prírodné sily sa postarajú o všetko.

Ako často a kedy treba kamene očisťovať?

Samotný očistný proces záleží na intenzite nosenia a spolupráce s kameňom. Pre niekoho je vhodné čistenie raz do týždňa, iní uprednostňujú len raz mesačne. Kamene sa taktiež očisťujú po nejakom silnom a nepríjemnom zážitku, či stresovej situácii. Doba čistenia je preto skutočne individuálna. Ak budeme cítiť že je intenzita vibrácií a energie kameňa nízka, spravíme „očistu“ a hor sa, do nosenia.

Použitá literatúra:

Easonová, C. Léčivá síla minerálů. 2009

Hrbek, A. Jak nám mohou pomoci drahé kameny. 2007

Webster, R. Amulety a talizmany. 2008