Ajurvéda – veda o živote

Ajurvéda – veda o živote „Telo, myseľ a duša tvoria tri piliere, na ktorých spočíva nielen ľudská existencia, ale tiež celý vesmír.“ (Ačarja Čaraka) V dnešnej dobe neustále viac a viac ľudí navštevuje doktorov, pričom v čakárni a ordinácii strávia podstatnú …

Ajurvéda – veda o živote

„Telo, myseľ a duša tvoria tri piliere, na ktorých spočíva nielen ľudská existencia, ale tiež celý vesmír.“ (Ačarja Čaraka)

V dnešnej dobe neustále viac a viac ľudí navštevuje doktorov, pričom v čakárni a ordinácii strávia podstatnú časť svojho života, ktorú by určite mohli využiť kvalitnejšie a užitočnejšie.

Tu prichádza na rad zamyslenie, čo môžeme vo svojom živote zmeniť a aké informácie si máme osvojiť, keď knižný trh a internet ponúka neuveriteľné množstvo nových informácií, z ktorých sa cítime ako v bludisku. Možno je vhodnejšie zobrať si z každého niečo pre nás, čo nám prináša lepší pocit a radosť, ako aj pevnejšie zdravie. Je lepšie ponechať si vlastnú individuálnosť, počúváť svoje telo, pretože to, čo nám radí sused, nemusí byť užitočné aj pre nás.

Veda, ktorá zlepšila život už mnohým ľuďom, sa nazýva ajurvéda. Čo je na ajurvéde sympatické, je samotný fakt, že sa zaoberá celým človekom. Hľadá príčiny ochorenia práve preto, aby človek vedel, čomu sa má vyhýbať a čo má podporiť, aby bol zdravší. Ajurvéda sa snaží o zachovanie energie v tele, jej liečebný a preventívny systém je prirodzený, jemný a najmä, vychádza z prírodných biorytmov platných niekoľko tisíc rokov. Je to veda, filozofia, životný štýl, ktorý zahŕňa mentálnu, duchovnú, fyzickú a emočnú časť nášho života. V systéme liečby uplatňuje harmonickú výživu, bylinnú terapiu, meditáciu, relaxáciu, aromaterapiu, ale aj terapiu zvukmi a farbami.

Pre ajurvédu je dôležitejšia prevencia ako liečba. Jej cieľom je dlhovekosť, zdravie a sebarealizácia. Zaobrá sa fyzickým telom.

Ajurvéda pomenúva ľudskú konštitúciu slovami zo sanskrtu: Váta, Pitta a Kapha. Dóše – tri princípy života. Váta predstavuje princíp pohybu, Pitta princíp energie a Kapha princíp štruktúry. V knihe, ktorú uvádzame si môžete urobiť test, ktorý určí, ktorú Dóšu predstavujete, po prípade, ktoré dve. Avšak žiadny test sa nemôže porovnávať s určením konštitúcie pulzovou diagnostikou u ajurvédskeho lekára.

VÁTA

Je ako vietor – pohyblivá, studená, ľahká, drsná, suchá, jasná a rozptýlená

Povaha: citlivosť, náladovosť, bystrý intelekt, tvorivosť, sexuálna aktivita, nervozita a strach

Obľúbená chuť: sladká, slaná, kyslá, teplé nápoje

Obdobie: jeseň

Čo jej prospieva: stabilita, teplo a pravidelnosť, pravidelný a mierny pohyb: plávanie, chôdza, mali by chodiť spávať najneskôr do 22:00

PITTA

Pitta je ako oheň – horúca, premenlivá, ostrá a rýchla

Vlastnosti: stredná postava, materské znamienka, sklon k začervenaniu, veľká chuť do jedla, teplejšie ruky a nohy, ambicióznosť, výborná pamäť, výrečnosť, nemá rada horúce počasie a fyzickú prácu

Obľúbená chuť: sladká, horká a trpká, môžu piť studené nápoje

Obdobie: neskorá jar a leto

Čo jej prospieva: umiernenosť, mierne teplé jedlo, málo korenené. Nesúťaživé športy, vodné, alebo zimné športy. Pobyt v chladnejších miestach. Mali by chodiť spať do 22:30 a skoro ráno vstávať.

KAPHA

Kapha je ako Voda a Zem – studená, ťažká, tekutá, pomalá, stabilná

Vlastnosti: silnejšia postava, dosť tuku, bledá pokožka, husté vlasy, pomalý metabolizmus a trávenie, neznáša chladné počasie, kľudná povaha

Obľúbená chuť: pálivá, horká a trpká

Obdobie: zima a skorá jar

Čo jej prospieva: jedlo v menších porciách, teplé, ľahké. Dostatok pohybu, pravidelné a aktívne cvičenie. Kapha by sa mala vyhýbať dennému spánku.

Ten, ktorého váta, pitta a kapha sú v rovnováhe, ktorý má v rovnováhe správne trávenie (ktorého chuť do jedla je dobrá), ktorého telesné tkanivá sú vytvorené a fungujú normálne, ktorého vylučovanie je v rovnováhe, ktorého telesné pochody prebiehajú normálne a ktorého duša, myseľ a zmysly sú naplnené blaženosťou, ten sa nazýva zdravým človekom.

(Ajurvédska definícia zdravého človeka)

Použitá literatúra:

Frej D.  Ajurvéda. 2007