Antikoncepcia pre mužov. Akú si zvoliť?

Antikoncepcia nám umožňuje užívať si sexuálny život bez obavy z nechceného tehotenstva. Aj vám prišla na um ako prvá hormonálna antikoncepcia pre ženy? Existujú viaceré možnosti antikoncepcie pre mužov. Pomôžeme vám zistiť, ktorá z nich …

Pánska antikoncepcia

Obsah

Antikoncepcia nám umožňuje užívať si sexuálny život bez obavy z nechceného tehotenstva. Aj vám prišla na um ako prvá hormonálna antikoncepcia pre ženy? Existujú viaceré možnosti antikoncepcie pre mužov. Pomôžeme vám zistiť, ktorá z nich je pre vás tá najlepšia.

Aké typy mužskej antikoncepcie existujú?

Mužská antikoncepcia predstavuje väčšinou jednu z nasledujúcich troch možností. Líšia sa v spôsobe používania a v dĺžke trvania ochrany.

Mechanická antikoncepcia

Funguje na princípe zamedzenia prístupu spermií k vajíčku pomocou vytvorenia mechanickej prekážky. Zvyčajne ide o prezervatívy. Ich výhodou je jednoduchosť používania a dostupnosť. Naopak, nevýhodou je, že nie sú stopercentne spoľahlivé, môžu sa pretrhnúť a podobne. 

Antikoncepcia pre mužov

Vazektómia

Vazektómia je bezbolestný a jednoduchý chirurgický zákrok, ktorý prebieha v lokálnej narkóze. Nejde o kastráciu muža, pri ktorej sú odstránené semenníky, ale iba o prerušenie semenovodov. Vďaka tomu sa spermie nedostávajú do ejakulátu a následne ani k vajíčku ženy. Je vhodná pre mužov, ktorí už neplánujú ďalšie deti a chcú si užívať svoj sexuálny život pohodlnejšie a bez strachu z nechceného tehotenstva. V niektorých prípadoch môže byť vazektómia zvratná, teda môže dôjsť k obnoveniu prívodu spermií. Ak sa stále obávate, že si to po čase rozmyslíte, existuje aj možnosť zmrazenia spermií a ich použitia v budúcnosti. 

Hormonálna antikoncepcia pre mužov

Hoci na Slovensku stále nie je dostupná, existuje aj hormonálna antikoncepcia pre mužov. Podáva sa vo forme tabliet alebo injekčne. 

Ktorá antikoncepcia je najlepšia?

Pri výbere vhodnej antikoncepcie musíme prihliadať na individuálne preferencie. Pre mužov, ktorí sa chcú vyhnúť splodeniu potomka v súčasnosti, ale plánujú založenie rodiny v budúcnosti, jednoznačne splní svoj účel mechanická antikoncepcia. Pokiaľ muž netúži po deťoch a najmä v prípade, že má veľmi aktívny sexuálny život, mal by zvážiť vazektómiu ako trvalé a z dlhodobého hľadiska aj ekonomicky výhodnejšie riešenie. 

zdroj obrázkov: freepik.com