Domáce tipy na zvýšenie plodnosti u mužov

Snažíte sa o bábätko a trvá to dlhšie, ako by ste si priali? Máme pre vás niekoľko tipov, čo môžete zlepšiť, aby ste zvýšili svoje šance na počatie.  Prvým krokom k zlepšeniu svojej plodnosti je …

Tipy na zvýšenie plodnosti u mužov

Snažíte sa o bábätko a trvá to dlhšie, ako by ste si priali? Máme pre vás niekoľko tipov, čo môžete zlepšiť, aby ste zvýšili svoje šance na počatie. 

  1. Minimalizujte stres 

Prvým krokom k zlepšeniu svojej plodnosti je jednoznačne minimalizácia stresu. Stres znižuje libido a sexuálnu výkonnosť, preto je jedna z rád, ktoré dostanú páry snažiace sa o bábätko, aby odišli na dovolenku a pokúsili sa zabudnúť na stres v každodennom živote. To však nie je riešenie pre každého, preto si osvojte techniky na uvoľnenie stresu ako je meditácia, autogénny tréning alebo obľúbený šport. Starostlivosť o seba by mala byť súčasťou každého vášho dňa.

  1. Vymeňte tesné slipy za trenky

Aj taká maličkosť ako je voľnejšie spodné prádlo môže viesť k výraznému zvýšeniu vašej plodnosti. Dôvodom je zníženie tlaku na semenníky a zníženie pravdepodobnosti, že sa budú prehrievať. Prehrievanie semenníkov je rizikovým faktorom aj pri rôznych činnostiach – vyhýbajte sa vírivkám, vyhrievaným sedadlám, alebo práci s notebookom položeným na stehnách.

  1. Pravidelne cvičte

Pravidelný pohyb prispieva k odbúravaniu stresu. Okrem psychickej pohody vám zaručí aj fyzickú pohodu a hlavne podporí tvorbu testosterónu. Cvičenie je súčasťou zdravého životného štýlu.

  1. Stravujte sa zdravo

Vyvážená strava založená na veľkom množstve ovocia a zeleniny by mala byť pri snahe o splodenie dieťaťa samozrejmosťou. Neplodnosti nahráva obezita, ale aj podváha. Preto sa zamerajte na udržiavanie optimálnej hmotnosti a na pár mesiacov zabudnite na fast food.

  1. Doprajte si dostatok vitamínu C, D a zinku

Naše telo pozná tzv. oxidačný stres, teda záťaž, ktorú zažíva vplyvom nezdravého životného štýlu, psychického napätia, ale aj prirodzeného starnutia. To sa odráža aj na kvalite a množstve spermií. Preto by ste mali pri snahe zvýšiť svoju plodnosť zapojiť do hry látky, ktoré pôsobia ako antioxidanty. Samozrejmosťou by mal byť vitamín C. Vitamín D zase dokáže zvýšiť hladiny testosterónu a zinok zvyšuje testosterón a zároveň množstvo spermií v ejakuláte.

  1. Pravidelný a bezpečný sex

Sexuálna abstinencia je zaručeným spôsobom, ako sa vyhnúť neželanému tehotenstvu. Ak je váš cieľ opačný, teda chcete splodiť potomka, mali by ste sa sexu venovať čo najčastejšie. Abstinencia totiž vedie k spomaľovaniu spermií a naopak, ak ste aktívni vy, sú aktívnejšie a rýchlejšie aj vaše spermie. Myslite pri tom vždy na bezpečnosť. Neplodnosť totiž môžu spôsobiť aj sexuálne prenosné ochorenia, ako je kvapavka alebo niektoré druhy chlamýdií. Možno si poviete, že o potomka sa snažíte s jednou partnerkou a sexuálne choroby vám nehrozia. Problémom je, že k sexuálne prenosnému ochoreniu mohlo dôjsť dávno predtým, ako ste sa rozhodli pre potomka a jeho následky teda budete ľutovať oveľa neskôr.

  1. Vyskúšajte prírodnú liečbu neplodnosti – kotvičník zemný

Tejto liečivej bylinke sa hovorí aj rastlinná viagra. Pokiaľ ju muži užívajú v dávke 6 gramov aspoň dva mesiace, zlepšuje ich erekciu a libido. Ide o prírodný liek, ktorý nemá nechcené vedľajšie účinky a podporí plodnosť prirodzeným spôsobom. Zároveň bojuje s erektilnou dysfunkciou, ktorá sa objavuje najmä pod vplyvom stresu a všetci vieme, že pri dlhodobej snahe oplodniť partnerku sa určitá miera stresu a napätia objavuje.

  1. Obmedzte príjem alkoholu a kofeínu

Ak máte pocit, že alkohol vám pomáha uvoľniť sa a kofeín zase dodáva energiu, skúste ich vymeniť za šport a dostatočné množstvo ľahkej stravy a vody. Alkohol a kofeín majú negatívny vplyv na kvalitu spermií a tým znižujú plodnosť muža.

  1. Zabudnite na cigarety

Negatívne účinky fajčenia na zdravie sú dobre známe. Vedeli ste však, že cigarety dokážu doslova zabíjať spermie? Takto priamo negatívne ovplyvňujú mužskú plodnosť. 

zdroj obrázkov: freepik.com