FENG ŠUEJ – odstránenie zlej energie

Feng šuej je prastaré čínske umenie, ktorého cieľom je rozmiestniť nábytok a iné veci v dome, v práci, v záhrade a pod. tak, aby sa rozprúdila pozitívna energia. Starí Číňania verili, že svet, príroda, človek …

Feng šuej je prastaré čínske umenie, ktorého cieľom je rozmiestniť nábytok a iné veci v dome, v práci, v záhrade a pod. tak, aby sa rozprúdila pozitívna energia. Starí Číňania verili, že svet, príroda, človek sú spojení tokom univerzálnej energie zvanej čchi. Tá sa skladá z feng (vietor) a šuej (voda). Kým feng predstavuje jangovú energiu, teda aktívnu a dynamickú, šuej predstavuje jinovú energiu, čiže pasívnu, receptívnu.

Energia čchi sa pohybuje v špirálach a tento pohyb by sa mal posilniť. O negatívnej energii nazývanej ša čchi hovoríme ako o jedovatých šípoch a tá prúdi v rovných líniách.

Odstránenie negatívnej energie

Predtým, ako začnete s úpravou vašich domácností či pracovného priestoru, odstráňte najskôr všetku negatívnu energiu skrytú v byte, dome, či na pracovisku. Je dôležité zbaviť sa všetkých zbytočností a vyčistiť jednotlivé priestory.

Odpratanie zbytočností

Prejdite sa po jednotlivých miestnostiach a zamyslite sa nad vecami, ktoré v nich máte, či ich naozaj potrebujete. Sú to veci v skriniach, škatuliach, v rôznych zákutiach. Keď svoj príbytok zbavíte zbytočností, uvoľníte stagnujúcu energiu a vstúpite do novej fázy života. Vyprázdnené priestory treba vyčistiť a revitalizovať pozitívnou energiou. Na to je niekoľko techník. Vyberte si tú, ktorá je pre vás najprijateľnejšia.

Vypaľovanie – pomocou malých vonných sviečok vyčistite miestnosť či celý dom. Nechajte ich vyhorieť a následne zahaste. Môžete si zvoliť aj vonné tyčinky. Zapálením sviečok či tyčiniek sa spáli negatívna energia. Zvoľte si farbu podľa oblasti, ktorú chcete posilniť – žltú pre dobrú komunikáciu, zelenú pre priateľstvo, červenú pre vášeň, modrú pre kariérny rozvoj, bielu na očistenie a vyjasnenie.

Tlieskanie – prejdite sa po miestnosti a rázne zatlieskajte – smerom k stropu aj v jednotlivých kútoch. Čoskoro pocítite ako sa energia mení a čistí.

Vymetanie – použite metlu či zväzok suchých vetvičiek. Na uvoľnenie negatívnej energie mávajte vo vzduchu.

Nekonvenčné čistenie priestorov – v sede s prekríženými nohami. Miestnosti alebo celej domácnosti napíšte list, v ktorom oznámite, že sa chystáte urobiť zmeny, ktoré budú funkčné, prospešné a duchovné. List nahlas prečítajte a spáľte či zakopte.

Dotyky – dotknite sa vecí, ktoré si chcete nechať. Tým, že prejavíte uznanie všetkému, čo sa nachádza vo vašom príbytku, rozptýlite negatívnu energiu.

Cinkanie zvoncom – vyjasnite svoju myseľ, krúžte po miestnosti a cinkajte zvoncom. Na záver uzavrite všetky energie v miestnoti veľkým kruhovým alebo osmičkovým pohybom zvonca z jej stredu.

Zdroj literatúry:

Barlettová, Sarah: Základy feng šuej, Ikar, 2013