Sprievodca liečivými kameňmi – VII. časť – Achát, heliotrop, ruženín

Kryštály a kamene možno nosiť so sebou ako amulet, či na sebe v podobe šperkov. Je to jeden z najjednoduchších a najefektívnejších spôsobov využitia ich liečebnej sily. Achát Existuje veľké množstvo druhov achátov, ktoré sa …

Kryštály a kamene možno nosiť so sebou ako amulet, či na sebe v podobe šperkov. Je to jeden z najjednoduchších a najefektívnejších spôsobov využitia ich liečebnej sily.

Achát

Existuje veľké množstvo druhov achátov, ktoré sa rozlišujú podľa farieb, vzhľadu aj charakteristických zvláštností. Vďaka archeologickým nálezom je dokázané, že achát bol spracovávaný už v dávnoveku. Vyrábali sa z nich pečate, klenoty a v neposlednom rade sa využívali ako talizmany. Svojho nositeľa mali chrániť pred jedmi, nešťastím na mori a živelnými pohromami. Takisto mal zabezpečiť dlhý život, úspech a dobrých priateľov.

Medzi najznámejšie možno zaradiť nasledovné:

Biely achát – symbolizuje duchovnú čistotu, rovnováhu a vnútorný pokoj. Nazýva sa tiež achátom mieru či priateľstva. Posilňuje vôľu odstraňovať zlé návyky, zmierňuje agresívne chovanie. Môže byť pomocným kameňom pri liečbe zhubných nádorov a rôznych zápalov. 

Ružový achát – podporuje tehotenstvo a pomáha chrániť plod v tele matky. Môže byť námopocný pri zmierňovaní alergických príznakov a účinkov škodlivého žiarenia.

Hnedý a červený achát – podporujú v ľuďoch toleranciu a pochopenie pre problémy blízkych. Pomáhajú posilňovať imunitný systém.

Acháty šedých odtieňov – sa používajú na posilnenie zoslabnutého zraku. Môžu tiež pomáhať pri zmierňovaní prejavov depresie.

Očista: Pod prúdom vlažnej vody alebo cez noc v miske vlažnej vody spoločne s krištáľom. Tieto acháty sa najlepšie nabíjajú na priamom slnku.

Heliotrop

Spájajú sa v ňom dve výrazné farby – červená a zelená. Zelená predstavuje život na Zemi a červená pulzujúcu energiu – životodárnu krv. V starom Egypte symbolizoval prepojenie božského s pozemským. Ako talizman mal ochraňovať svojho majiteľa pred chorobami. Z astrologického hľadiska sa hodia pre znamenia Škorpión, Váhy, Panna a Baran. 

Pripisujú sa mu očistné vlastnosti, jednak z liečebného hľadiska ako možný pomocník pri čistení krvi a posilňovaní pečene, obličiek, sleziny a jednak z hľadiska duševného ako kameň, ktorý vedie k pokore a presvetľuje náš intelekt. Ako ochranný kameň sa využíva na ochranu pred zlými snami. Môže mať tiež schopnosť pomáhať prekonávať únavu a stres, nervozitu, agresivitu a podráždenosť.

Z ďalších pozitívnych vlastností sa mu pripisujú podpora imunitného systému, pomoc pri udržaní zdravia v tehotenstve, ochrana plodu pred negatívnymi vplyvmi a podporu bezproblémového pôrodu. 

Očista: Pod prúdom vlažnej vody. Nabíja sa na priamom slnku.

Ruženín

Je kameňom čakry srdca. V antických dobách bol nosený ako kameň lásky a srdca. Dnes sa okrem iného využíva pri zmierňovaní vplyvov škodlivého žiarenia a znečisteného ovzdušia. Z astrologického hľadiska je vhodný pre Býkov a Váhy.

Ruženín v nás môže oživiť fantáziu, bohatú inšpiráciu a tvorivého ducha. Z liečivých vlastností sú to posilnenie a upokojenie srdca a zmiernenie psychosomatických porúch, pomoc pri nespavosti, problémoch s pohlavnými orgánmi a neplodnosťou. Odporúča sa položiť ruženín k prístrojom, ktoré produkujú elektromagnetické žiarenie a elektrický smog, ako sú televízia, počítač.

Očista: Kamene, ktoré sa využívajú na liečebné účely, sa čistia po každom použití, ostatné raz za týždeň. Na slnku môže strácať farbu, preto ho nabíjame na nepriamom slnku. Môžeme ho tiež položiť na drúzu krištáľu alebo ametystu.

Použitá literatúra:

Kreperát, J. P.: Křišťál a ostatní křemeny v léčitelství, Granit, s.r.o. Praha, 2009

Raphaell, K.: Tajomné svetlo kryštálv, Aquamarin, 1992