Erektilná dysfunkcia – čo to je, príznaky, príčiny a liečba

Čo je to erektilná dysfunkcia? Problém, ktorý trápi každého druhého muža po štyridsiatke – erektilná dysfunkcia – je typická neschopnosťou dosiahnuť a udržať stoporenie penisu počas sexuálneho styku. Môže viesť až k impotencii. Stoporenie penisu …

Erektilná dysfunkcia - čo to je, príznaky, príčiny a liečba

Obsah

Čo je to erektilná dysfunkcia?

Problém, ktorý trápi každého druhého muža po štyridsiatke – erektilná dysfunkcia – je typická neschopnosťou dosiahnuť a udržať stoporenie penisu počas sexuálneho styku. Môže viesť až k impotencii. Stoporenie penisu nie je dostatočné pre pohlavný styk. 

Príčiny erektilnej dysfunkcie

  • Nedostatočná priechodnosť ciev – pohlavný orgán sa dostatočne neprekrví. Patria sem aj ochorenia kardiovaskulárneho systému, ktoré sú rizikovým faktorom.
  • Psychologické faktory – sú veľmi častým dôvodom erektilnej dysfunkcie, či už ako primárny problém – napríklad stres, nízke sebavedomie alebo pocity hanby – alebo ako sekundárny problém. Napríklad, v prípade depresie môže poruchu erekcie spôsobovať užívanie antidepresív. 
  • Urologické ochorenia – poruchu erekcie spôsobujú aj rôzne urologické ochorenia, ako sú zápaly alebo infekčné procesy v tele.
  • Iné ochorenia – cukrovka, ateroskleróza alebo stavy po operácii prostaty.
Lauros.sk | Čo je to erektilná dysfunkcia?

Aké sú možnosti zvratu dlhodobej slabej erekcie?

Pokiaľ vás dlhodobo trápi slabá erekcia, existuje niekoľko účinných metód, ako tento stav zlepšiť:

  • Zdravá životospráva – pokiaľ sú príčiny erektilnej dysfunkcie psychosomatické, pomôže vám zdravý životný štýl. Vyváženie pohybu a oddychu, práce a odpočinku, ako aj rovnováha medzi zdravou stravou a občasným nezdravým potešením – to všetko je prvým krokom na ceste k normálnej erekcii. Pokiaľ to nezaberie, vyskúšajte ďalšie možnosti.
  • Liečba pomocou tabletiek – je možné užívať tabletky na predpis alebo bez predpisu lekára
  • Injekčná liečba erektilnej dysfunkcie – po zaškolení na špeciálnom pracovisku si pacient dokáže sám podať injekciu zabezpečujúcu erekciu. Dôjde k nej do desiatich minút po podaní injekcie a to aj bez sexuálneho vzrušenia. Efekt trva 60-90 minút. Sexuálne vzrušenie ešte viac erekciu zvýrazní. 
  • Liečba erekcie rázovou vlnou – rieši erektilnú dysfunkciu tým, že pomáha prekrveniu penisu. Je to bezbolestná metóda, ktorá sa opakuje každý týždeň a nemá žiadne kontraindikácie, preto je vhodná pre každého muža. Jej účinky si všimnete približne po mesiaci.
  • Chirurgický zákrok – poslednou možnosťou je chirurgický zákrok, pri ktorom sa vloží do penisu implantát.

zdroj obrázkov: freepik.com