Druhá – sakrálna čakra – SVADIŠTÁNA

Čakra Svadištána je energetickým centrom sexuality, je reprezentovaná živlom vody. V tomto článku viac o jej význame pre duševný rozvoj, zdravie a tiež o tom, ako ju aktivovať. Svadištána znamená sladkosť. Zodpovedajúca pozícia: oblasť krížov, …

Čakra Svadištána je energetickým centrom sexuality, je reprezentovaná živlom vody. V tomto článku viac o jej význame pre duševný rozvoj, zdravie a tiež o tom, ako ju aktivovať.

Svadištána znamená sladkosť.

Zodpovedajúca pozícia: oblasť krížov, nad pohlavnými orgánmi.

Zodpovedajúce žľazy: pohlavné, zárodočné žľazy – semenníky, vaječníky

Farba: oranžová

Mantra: VAM

Počet okvetných lístkov: 6 – bam, bham, mam, jam, ram, lam

Živel: voda

Hláska: Zatvorené O

Zmysel: chuť

Prírodný ekvivalent: mesačný svit, tečúca voda

Planéta: Venuša

Hlavná téma: sexualita, rozmnožovanie, tvorivosť, kreativita, sebavedomie

Pôsobenie vo fyzickom tele: pohlavné žľazy, rozmnožovacie orgány, orgány podbruška, oblasť krížov, oblasť panvy, maternica, ľadviny, močový mechúr, močové cesty, krvný obeh, telesné tekutiny

Symbolom druhej čakry je voda. Tá predstavuje pohyblivosť, prúd života. Jej farba je žiarivá oranžová, ktorá podporuje kreativitu a chuť do života. Keďže predstavuje centrum ženskej energie, umožňuje rozmnožovanie, zrodenie nového života. Súvisí tiež s polaritou mužského a ženského aspektu, aspektu Slnka a Mesiaca. 

Význam čakry pre duševný vývoj

Táto čakra predstavuje chuť a radosť do života, zmyselnosť, tvorivú energiu. Zajisťuje zdravý vzťah k vlastnej sexualite. Emócie a vášeň sa môžu rozvíjať, nie sú potláčané. Človek, ktorému prúdi životná energia druhou čakrou rovnomerne, môže rozvíjať svoju tvorivosť, je sebaistý, plný vitality a chuti do života, príťažlivý a charizmatický. Sústredenie sa a práca s touto čakrou chráni človeka pred pudovosťou, nenaplnenou túžbou a ďalšími súvisiacimi rizikami ako je žiarlivosť, závislosť a nenaplnená sexualita. 

Význam čakry pre zdravie

Svadištána reguluje funkciu semeníkov, prostaty a vaječníkov. Dobre fungujúca čakra chráni pred ochoreniami v oblasti pohlavných orgánov, menštruačnými problémami, impotenciou, problémami s ľadvinami, tiež bolesťami chrbta. 

Ako aktivovať svoju sakrálnu čakru

Najskôr si odpovedzte na nasledujúce otázky. Pokiaľ sú vám tieto pocity blízke, je pre vás dôležité posilňovanie vašej sakrálnej čakry.

1. Mám sexuálne problémy, alebo sa necítim uspokojený.

2. Chýba mi vitalita a chuť do života.

3. Nedokážem tvoriť, cítim sa zablokovaný.

4. Keď môj partner flirtuje s niekým iným, reagujem veľmi podráždene a žiarlivo.

5. Trápia ma bolesti chrbta.

6. Som náchylný k problémom v podbrušku, ako sú ochorenia ľadvín, močového mechúra, močových ciest, menštruačné problémy či problémy s prostatou.

Aktivizácia sakrálnej čakry

Všeobecne sa odporúča spojiť sa s vodným živlom. Doprajte si horúce kúpele, choďte si zaplávať. Pridajte do svojho bytu doplnky v oranžovej farbe alebo na sebe noste oranžové oblečenie. Je vhodné piť veľa tekutín, aspoň dva litre denne čistej vody alebo bylinných čajov. Energiu v sakrálnej časti tiež povzbudzuje tanec, najmä párové tance ako salsa, či tango. Vyskúšajte počúvať orientálnu hudbu alebo Vivaldiho či Bacha. Meditujte na dovolenke pri zvuku šumiaceho mora.

Šetrné prostriedky na liečenie sakrálnej čakry

Éterické oleje – santalové drevo, myrha, pomaranč a korenie sú povzbudivé pre druhú čakru. Môžete použiť do vonnej lampy, prípadne pridať pár kvapiek do kúpeľa.

Drahokamy – tigrie oko, zlatý topaz, oranžový turmalín, jadeit, zirkón, ohnivý opál, avanturín, slnečný kameň – zvoľte si niektorý z týchto kameň, môžete si ho prikladať pod pupok na brucho, či nosiť na tele ako náramok alebo náhrdelník.

Použitá literatúra:

Kalashatra Govinda: Atlas čaker, Fontána, 2010