Prvá – koreňová čakra MULADHARA

O čakrách všeobecne sme už článok písali. V tomto článku sa podrobne zameriame na prvú z čakier – koreňovú, a to okrem iného na jej význam pre duševný vývoj, zdravie a ako ju aktivovať a …

O čakrách všeobecne sme už článok písali. V tomto článku sa podrobne zameriame na prvú z čakier – koreňovú, a to okrem iného na jej význam pre duševný vývoj, zdravie a ako ju aktivovať a liečiť.

Muladhara (zo sanskritu1: mula a adhara) znamená koreň a opora.

Zodpovedajúca pozícia: kostrč, panvové dno medzi hrádzou a konečníkom.

Zodpovedajúca žľaza: nadobličky

Farba: červená

Mantra2: LAM

Počet okvetných lístkov: 4 – vam, am, sham, sam

Živel: zem

Hláska: U

Zmysel: čuch

Prírodný ekvivalent: ranné zore, podvečerný súmrak, červená pôda, oheň

Planéta: Merkúr

Hlavná téma: prežitie, uzemnenie, stabilita, prvotná dôvera, materiálne istoty

Pôsobenie vo fyzickom tele: hrubé črevo, konečník, kosti, kostrč, nohy, chodidlá

Koreňová čakra je základom energetického systému čakier. V hinduizme predstavuje štyri okvetné lístky a reprezentuje ju štvorec ako symbol Zeme. Na rozvoj našej osobnosti je dôležité, aby bola táto naša základňa v rovnováhe a harmónii, pretože životná energia prechádza zdola nahor. Symbolizuje ju červená farba, a to je farba vášne, sily a životnej energie. Pokiaľ korenová čakra dobre funguje a vibruje, umožňuje človeku stáť nohami pevne na zemi, jeho telo aj duša sú vyživené životnou energiou. Okrem toho je schopný rozvíjať svoju osobnosť spôsobom zaručujúcim jeho životu materiálnu hojnosť, skvelú voľbu povolania a tiež šťastie v rodine.

Význam čakry pre duševný vývoj

Pokiaľ je koreňová čakra zablokovaná, nefunguje správne a odráža sa to na vzťahoch človeka k Zemi a k prírode. Narušenie základnej čakry možno vidieť u ľudí, ktorí majú nedostatok hnacej sily, sebaistoty, nemajú dôveru v existenciu, uspokojuje ich materializmus, prejavujú sa sebecky a agresívne v spôsobe presadzovania svojich záujmov a cieľov. Ak máte tieto pocity, usilujte sao posilnenie tejto základnej čakry, pomôže vám to nadviazať strácajúci sa kontakt so Zemou. Pri správnom prúdení energie sa obnoví stabilita, odolnosť, zmizne strach, agresivita a sebectvo.

Význam čakry pre zdravie

Hlavným sídlom koreňovej čakry je oblasť panvy. Prináša energiu do hrubého čreva, kostí, nôh a chodidiel. Pokiaľ je koreňová čakra zdravá, odráža sa to najmä na dobrom fungovaní čriev a optimálnom vylučovaní. Rozvíjanie a posilňovanie koreňovej čakry môže človeka ochrániť pred rôznymi črevnými problémami. Zmierniť sa tiež môžu bolesti v oblasti krížov a osteoporóza.

Ako aktivovať svoju koreňovú čakru

Najskôr si odpovedzte na nasledujúce otázky. Pokiaľ sú vám tieto pocity blízke, je pre vás dôležité posilňovanie vašej koreňovej čakry.

1. Bojím sa budúcnosti.

2. Nemám dosť dôvery k životu.

3. Zvyknem pociťovať slabosť, chýbajúcu energiu, bývam vyčerpaný.

4. Mám menej pohybu, moje ruky a nohy sú často studené.

5. Rýchlo strácam pôdu pod nohami.

6. Trápi ma moja finančná situácia.

7. Trápia ma črevné problémy.

Aktivizácia koreňovej čakry

Všeobecne sa odporúča zvýšiť telesnú aktivitu, prechádzky a výlety pre uvedomenie si svojich nôh a chodidiel, následne si dávať studené obklady na lýtka a stehná. Dôležitý je kontakt s prírodou, pokiaľ je to možné – pracovať v záhrade. Každý deň si treba dopriať masáž reflexných zón na chodidlách. V byte je vhodné umiestniť červené doplnky alebo nosiť v rámci oblečenia niečo červené. Pre posilnenie je tiež dobré počúvať africkú hudbu alebo navštevovať kurz bubnovania.

Šetrné prostriedky na liečenie koreňovej čakry

Éterické oleje – klinček, rozmarín a cyprus povzbudzujú prvú čakru.  Môžete použiť do vonnej lampy, prípadne pridať pár kvapiek do kúpeľa.

Drahokamy – rubín, hematit, červený koral, červený jaspis, granát, červené tigrie oko. Kamienok môžete hladiť, prevaľovať v dlaniach a sústrediť sa na to, ako jeho energia prúdi až do prvej čakry. Tiež je možné nosiť tieto kamene na tele v podobe náhrdelníka alebo náramku.

___________________________

Najstarší známy indoárijský jazyk.

Slovná formula slúžiaca na zvukovú vibráciu.

Použitá literatúra:

Kalashatra Govinda: Atlas čaker, Fontána, 2010

https://sk.wikipedia.org/wiki/Sanskrit

https://sk.wikipedia.org/wiki/Mantra