Ochranné amulety

Určite ste už niekedy v živote mali predmet, ktorý ste považovali za amulet. Kamienok, mincu, šperk či inú vec, ktorá mala pre vás špeciálny význam. Nosili ste ho pri sebe stále, aby vás ochránil alebo …

Určite ste už niekedy v živote mali predmet, ktorý ste považovali za amulet. Kamienok, mincu, šperk či inú vec, ktorá mala pre vás špeciálny význam. Nosili ste ho pri sebe stále, aby vás ochránil alebo pri určitej príležitosti, aby vám priniesol šťastie. Často sa amulet zamieňa za talizman a opačne. Čo je vlastne amulet a ako ho nájsť? Čítajte a dozviete sa viac. 

grin

Amulet a talizman sú často zamieňané pojmy. Kým talizman poskytuje úžitok a slúži väčšinou na konkrétny účel, amulet má všeobecnejšie zameranie a zväčša má za účel ochraňovať svojho majiteľa pred nepriaznivými či škodlivými vplyvmi. Zatiaľ čo talizman je väčšinou potrebné si vyrobiť, amulet si kúpime alebo ho dostaneme ako darček.

Amulety
Pôvodne ako amulety slúžili rôzne prírodné predmety, ako napr. štvorlístok a neskôr sa objavili umelo vytvorené amulety (šperky a iné). V dávnych dobách boli používateľmi amuletov Chaldejci a tiež Egypťania. Kamenné amulety s obrazmi božstiev, papyrusové prúžky, drahokamy, šperky a ďalšie iné využívali vo svojom každodennom živote na ochranu živých i mŕtvych. Ďalšie národy, ako napríklad Židia, nosili ako amulety lístky popísané magickými formulami, či rozličné polmesiačiky, malé slnká, hady a pod., Rimania okrem iných prebrali od Egypťanov skarabea, u Arabov to bol malý korán uložený v hodvábnom alebo koženom puzdre. Prenikli aj do kresťanstva, kde nimi boli predovšetkým posvätený krížik, či obrázky svätých. V praktickej mágii sa za univerzálny amulet považuje pentagram, čo je päťcípa hviezda – symbol dokonalého človeka.

Ako si nájsť amulet
Tradičnými amuletmi boli vždy rozličné prírodné predmety, ako napríklad rôzne druhy sušenej zeleniny, žaluď, zvieracie zuby, polodrahokamy. No môže ním byť akýkoľvek predmet, ku ktorému má majiteľ osobný vzťah. Či už je to niečo prírodné alebo vyrobené človekom. Výber treba dobre zvážiť a premyslieť si, na čo má amulet slúžiť. Či ako ochrana vášho domova, magnet na šťastie a úspech, či má udržať zdravie, ochrániť rodinu a život, pomôcť v kariérnom raste, získať energiu, sebavedomie, optimizmus.  Amulet možno nebudete musieť hľadať, nájde si vás sám. Napríklad vám niekto niečo podaruje a vy zistíte, že je daná vec tým pravým amuletom, ktorý potrebujete.

Očista amuletu
Amulet, ktorý ste si kúpili alebo ste dostali do daru, je dôležité najskôr očistiť. Kým sa dostal ku vám, mohol na seba nabaliť nechcené energie. Tradičnými sú metódy očisty amuletu pomocou ohňa, zeme, vzduchu a vody.
Oheň – potrebujete bielu sviecu. Amulet preneste cez jej plameň. Po použití ju vyhoďte. Tiež je možné amulet za jasného a bezoblačného dňa vyložiť von na slnko, aby ho očistili priame slnečné lúče.
Zem – zahrabte svoj amulet na noc do suchej zeme alebo ho nechajte položený na zemi počas noci. Amulet tiež možno vložiť na 24 hodín do soli, ktorú potom vyhoďte.
Vzduch – amulet očistíte, keď ho čo najvyššie podržíte vo vystretých rukách vo vzduchu smerom na východ. Po 30 sekundách to zopakujte smerom na juh, západ a sever. Tiež možno zapáliť bielu sviecu či vonnú tyčinku a prejsť amuletom cez ich dym. Prípadne, niekoľkokrát sa treba zhlboka nadýchnuť a po pocítení vibrujúcej energie podržte amulet v dlaniach a dýchnite naň.
Voda – umyte amulet v tečúcej vode a nechajte ho vyschnúť  na čerstvom vzduchu.

Použitá literatúra:

Webster, R.: Amulety a talizmany, Ikar, 2008

Telúch, P.: Amulety a talizmany, Bratislava Print-Servis, 1998

Talismany Feng-Šuej a léčivé kuličky pro zdraví : [Zdraví, harmonie, prosperita], Bratislava, Eugenika, 2008