Vazektómia – mužská antikoncepcia – pre koho je vhodná a ako prebieha

Antikoncepcia pre mužov – vazektómia – je účinný spôsob, ako sa vyhnúť oplodneniu partnerky a dlhodobo zachovať aktívny sexuálny život. Čo všetko o nej potrebujete vedieť? Čo je vazektómia a pre koho je určená? Vazektómia …

Antikoncepcia pre mužov – vazektómia – je účinný spôsob, ako sa vyhnúť oplodneniu partnerky a dlhodobo zachovať aktívny sexuálny život. Čo všetko o nej potrebujete vedieť?

Čo je vazektómia a pre koho je určená?

Vazektómia je jednoduchý zákrok, pri ktorom sú prerušené semenovody. Vďaka tomu sa do ejakulátu muža nedostávajú spermie a stáva sa sterilným. Vazektómia je primárne určená pre mužov, ktorí majú ukončené svoje reprodukčné obdobie, teda už neplánujú mať deti. Ide o trvalú antikoncepciu, ktorej hlavnou výhodou je sexuálny život bez strachu z otehotnenia partnerky. Okrem psychickej pohody so sebou prináša aj ďalšie výhody, napríklad možnosť nepoužívať iné formy antikoncepcie, či už u muža, alebo u partnerky. Tento jednorazový úkon je zvyčajne nezvratný, ak však máte strach z toho, že si to niekedy rozmyslíte a zatúžite po (ďalšom) potomkovi, existuje možnosť zmrazenia a uskladnenia spermií.

Vazektómia - mužská antiokncepcia

Ako prebieha vazektómia?

Vazektómia prebieha v nasledujúcich krokoch:

  • dezinfekcia a ohlienie mieška a okolia,
  • nahmatanie semenovodu,
  • vpichnutie lokálnej anestézy,
  • dva malé rezy do mieška,
  • preťatie a odstránenie časti semenovodu, približne 1,5 cm,
  • podviazanie semenovodu,
  • zašitie drobných rán.

Nemusíte sa obávať bolesti, pretože prebieha v lokálnej anestéze. Výhodou je aj to, že nie sú potrebné predoperačné vyšetrenia, lekár ju vykoná veľmi rýchlo a ešte v daný deň sa môžete vrátiť domov. 

Život po vazektómii 

Vazektómia vás neobmedzuje v žiadnych činnostiach, okrem športovania niekoľko dní po zákroku. Pokojne môžete ísť aj do práce. Obmedzenia sa týkajú iba sexuálneho styku – naďalej je potrebné používať ochranu, pokiaľ neprebehne vyšetrenie, tzv. spermiogram. Pomocou neho lekár overí sterilitu muža, teda to, či ejakulát naozaj neobsahuje žiadne spermie. Okrem množstva spermií sa však v sexuálnom živote neobjavia žiadne zmeny. Vazektómia neovplyvňuje erekciu, libido ani hladinu hormónov, môže spôsobiť iba zníženie množstva ejakulátu.

zdroj obrázkov: freepik.com