Ako zistiť neplodnosť u muža?

Neplodnosť u muža je citlivá téma. Keď sa pár snaží o potomka, a ani po dlhšom čase sa im nedarí, akosi automaticky pozornosť prechádza najskôr na ženu. Mnohokrát sa za príčinou neplodnosti ukrýva aj mužov …

Čo spôsobuje neplodnosť u mužov?

Neplodnosť u muža je citlivá téma. Keď sa pár snaží o potomka, a ani po dlhšom čase sa im nedarí, akosi automaticky pozornosť prechádza najskôr na ženu. Mnohokrát sa za príčinou neplodnosti ukrýva aj mužov zdravotný stav. Našťastie v dnešnej dobe vďaka pokročilému testovaniu vedia lekári presne určiť, kde je chyba, a po správnej diagnostike a následnej liečbe sa mnohým párom podarí splodiť potomka prirodzenou cestou. Takže sa netreba obávať, a zveriť sa do rúk lekárov čím skôr.

Čo spôsobuje neplodnosť u mužov?

Za neplodnosť sú zodpovedné viaceré faktory, ktoré sú kombináciou genetických faktorov, zdravotného stavu a životného štýlu muža. Medzi tie najznámejšie príčiny neplodnosti patria: negatívne vplyvy prostredia – stres, fajčenie, hormóny, obezita, chronické ochorenia ako napríklad cukrovka, alkoholizmus, varikokéla (porucha cievneho zásobovania semenníka následkom zväčšením žíl v miešku).

Aké sú príznaky neplodnosti u mužov?

Neplodnosť je neschopnosť páru splodiť potomka biologickou cestou po roku pravidelného nechráneného sexu. Podľa štúdií, až  za 2/3 prípadov neplodnosti sa ukrýva práve mužská neplodnosť.

Aké sú príznaky neplodnosti u mužov?

Liečba neplodnosti spočíva v dôkladnej diagnostike. U muža sa neplodnosť prejavuje aj nasledujúcimi príznakmi :

–          Rýchlym dosiahnutím erekcie, avšak problémom udržať ju plnohodnotnú počas sexuálneho styku

–          Nízkym sexuálnym apetítom

–          Problémom s ejakuláciou

Vyšetrenie plodnosti u mužov

Vyšetrenie plodnosti u muža zahŕňa aj spermiogram. Čo to je, a ako toto vyšetrenie prebieha? Spermiogram je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako zistiť plodnosť muža. Je to bezbolestné vyšetrenie, pri ktorom sa zisťuje počet a kvalita spermií. Pred týmto vyšetrením je potrebné zdržať sa sexu dva až päť dní pred odberom. Vzorka ejakulátu sa pomocou masturbácie odoberie do sterilnej nádoby priamo v diskrétnej miestnosti u lekára. Pacient sa dozvie základné výsledky už do hodiny, pri dôkladnejšej analýze treba počkať aj 10 dní.

zdroj obrázkov: freepik.com